До Всесвітнього дня боротьби із гепатитом – 28.07. 2017р.

Вірусні гепатити та їх профілактика

Вірусні гепатити - це традиційно важка, глобальна проблема, все ще далека від свого вирішення.

Згідно інформації ДУ «Київський МЛЦ МОЗ України» у місті Києві у 2016 році відбулося зростання захворюваності на вірусні гепатити на 15,34%. Показник захворюваності по Україні у 2016р. склав 29,67 на 100 тисяч населення проти 28,92 – у 2015 році.Найвищі показникизахворюваності у місті Києві зареєстровані у Дарницькому Деснянському та Дніпровському районах.

У структурі захворюваності населення у 2016 році питома вага гострих гепатитів склала - 66,3% (у 2015 році – 63,9%), хронічних гепатитів – 33,7% (у 2015р. – 36,1%)

Зросла захворюваність на вірусні гепатити (зокрема на гепатит В) і серед дітей. Це пов’язано із тим, що першим щепленням від гепатиту В у місті Києві у 2016 році охоплено лише 36,6% новонароджених проти 57,1% - у 2015 році.

Серед багатьох збудників особливе місце належить вірусам гепатитів А, В і С. Відрізняє цих збудників одне від одного не лише будова і шляхи передачі, але й частота виникнення в подальшому хронічного ураження печінки, її цирозу і первинного раку. Вірусні гепатити В і С дають значно більший відсоток переходу у хронічну форму, ніж гепатит А. При гепатиті В він складає 10-20%, при гепатиті С - до 80%. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, 57% випадків цирозу печінки і 78% випадків первинного раку печінки зумовлено хронічними вірусними гепатитами В або С.

Щороку від наслідків захворювання хронічними вірусними гепатитами В або С у світі помирає близько 1,5млн. людей. Лікування та вивчення цих захворювань потребують великих коштів.

Вірусний гепатит А – це гостре інфекційне захворювання із ураженням печінки. Найчастіше ним хворіють діти, це типова хвороба брудних рук.

Інфікування можливе через потрапляння вірусу у питну воду, місця купання, харчові продукти, на руки, іграшки, жувальні гумки, білизну тощо. Можливе перенесення вірусу і мухами.

Як уникнути зараження вірусом гепатиту А?

 1. Використовувати для пиття та миття посуду лише кип'ячену воду (воду кип'ятити не менше 10 хв., дати відстоятися).

 2. Не використовувати для пиття, приготування їжі та миття посуду воду із незнайомих джерел водопостачання.

 3. При неорганізованому відпочинку для пиття та приготування їжі мати із собою запас питної води.

 4. Перед споживанням овочів, фруктів та ягід їх необхідно добре промити питною водою, для споживання дітьми – обдати окропом.

 5. Важливо суворо дотримуватися правил особистої гігієни – обов'язково мити руки з милом перед приготуванням та вживанням їжі, після кожного відвідування туалету; не користуватися загальним рушником, носовичком, посудом, тощо.

 6. Також від вірусу гепатиту А існують вакцини.

Вірусні гепатити В, С – інфекційні захворювання із переважним ураженням печінки та тяжкими ускладненнями. Це різні хвороби, які викликаються різними збудниками (віруси В, С). Спільним для них є механізм зараження.

Джерелом вірусних гепатитів В, С є хворі будь-якою формою гепатитів В,С а також хворі із безсимптомною формою хвороби. Останні є основним джерелом інфікування.

Передаються гепатити В, С через кров або інфіковані нею слину, лімфу, вагінальні виділення, сперму, материнське молоко, сльози, піт та інші секрети і забруднені ними шприци та предмети побуту (загальні леза для гоління, ножиці, манікюрні та педикюрні набори, пемзу, мочалки, зубні щітки, гребінці). Можливе зараження при проведенні проколювання вух, татуюванні, обрізанні, які проводяться не одноразовими інструментами.

Крім того, передача вірусних гепатитів В, С може відбуватися від матері до дитини під час пологів при наявності у матері, в цей час, збудника в крові.При зараженні вірусом гепатита В у ранньому дитячому віці вірусоносійство розвивається приблизно в 70-90% випадках, в тей час як при інфікуванні дорослих лише біля 5%.

Тривале вірусоносійство приводить в результаті до раку печінки або цирозу. В першу чергу це відноситься до хворих, інфікованих в дитинстві.

До групи підвищеного ризику інфікування вірусами гепатитів В і С відносяться медичні працівники, які виконують оперативні втручання чи працюють із донорською кров’ю, працівники, які надають перукарські послуги , роблять пірсинг та татуювання та особи, яким надаються ці послуги.

Що необхідно знати, щоб уберегтися від зараження вірусним гепатитом В,С?

 1. Не користуватися чужими і не дозволяти іншим користуватись своїми особистими предметами гігієни, на яких може залишатися кров. Навіть у мікроскопічній кількості вона може стати джерелом інфікування (зубна щітка, леза для гоління, інструменти для манікюру, педикюру, мочалки, гребінці тощо). Ці предмети повинні бути індивідуальними.

 2. Не вживати наркотики, адже є постійна загроза інфікування вірусними гепатитами В, С та ВІЛ-інфекцією/СНІДом (при користуванні чужими шприцами, голками, посудом та іншими засобами).

 3. При наявності у сім’ї дорослого хворого на вірусний гепатит В або С,його статевому партнеру рекомендується використовувати латексні презервативи.

 4. При наявності статевих зв’язків більш ніж із одним партнером необхідно користуватись латексними презервативами при кожному статевому контакті (так як сперма є однією із небезпечних біологічних рідин).

 5. Перед тим, як зробити татуювання чи пірсинг, подумайте про ризик для Вашого здоров’я. Переконайтеся, що працівник, який робить татуювання, використовує одноразові інструменти.

 6. Виконати профілактичну вакцинацію за рекомендацією лікаря.

Одним із найефективніших профілактичних заходів є імунізація проти гепатиту В. 

Введення вакцини спричиняє появу специфічних антитіл, які забезпечують захист від цього захворювання.

Стандартний курс вакцинації проти гепатиту В складається із трьох щеплень.

Перші два можуть розглядатися як початкові дози, у той час як третя покликана підсилити вироблення антитіл у щеплених і забезпечити багаторічний захист від вірусу.

Схема вакцинації така:

1-а ін’єкція: вибрана дата (для новонароджених – зазвичай, через 12 годин після народження);

2-я ін’єкція: через 1 місяць після 1-ї ін’єкції;

3-я ін’єкції: через 6 місяців після першої.

Отже, стандартна схема вакцинації дітей: 0 (перша доба від народження);- 1 місяць;

- 6 місяців життя дитини.

У разі поєднання імунізації зі щепленням проти кашлюку, дифтерії, правця, поліомієліту рекомендуються схеми: 2 – 4 - 6 -18 місяців життя або 2 – 4 - 9 місяців життя.

  Існує цілий ряд причин, через які медики радять, у обов’язковому порядку прищеплювати дітейіз самого раннього віку, від гепатиту В:

 • поширення інфекції набуває останнім часом характеру епідемії, так що ризик заразитися дуже високий, а знизити його можна тільки за допомогою щеплення;

 • гострий гепатит В може переходити у хронічну форму, тобто давати віддалені, дуже важкі ускладнення у вигляді раку або цирозу печінки, що призводить до інвалідності і смерті у дитячому віці;

 • навіть якщо щеплена дитина буде інфікована, захворювання буде протікати у легкій формі, а одужання настане набагато швидше і без усяких наслідків для здоров’я малюка.

Багато батьків помилково вважають, що щеплення проти гепатиту В їх дітям не потрібне, тому що їм просто ніде заразитися: вони виховуються у благополучній родині, наркотики не вживають. Це фатальна помилка. Діти можуть контактувати із чужою кров’ю, яка може бути носієм небезпечного вірусу вмедичному закладі, дитячому садку, на вулиці, у перукарні: дитина може побитися, вдаритися, хтось її вкусить; на вулиці дитина може підібрати використаний шприц і безліч інших чужих предметів; заразитися можна у перукарні при випадковому порізі забрудненими чужою кров’ю ножицями.Від зараження не застрахований ніхто. Так що батьки повинні розуміти, що щеплення проти вірусного гепатиту В дуже корисне і потрібне усім дітяміз самого народження. Недарма у календарі щеплень воно значиться одниміз перших.

Після одноразової вакцинації імунітет утворюється лише на невеликий проміжок часу. Для формування тривалої несприйнятливості необхідне щеплення від гепатиту, що складається із 3-ох доз вакцинації.

Якщо графік щеплень не порушувався, захист від гепатиту триває протягом 22 років.

Особливо важливо провести вакцинацію тим дітям, які перебувають у групі ризику:

 • у матері дитини був виявлений вірус гепатиту В у крові (мати новонародженого HBsAg«+» (позитивна);

 • мати інфікована гепатитом В, причому була заражена у певний період:із 24 по 36 тиждень вагітності;

 • мати не була обстежена на наявність даного захворювання;

 • батьки вживають наркотики;

 • серед родичів дитини є хворі або носії небезпечного вірусу.

Бережіть своє здоров’я та здоров’я своїх дітей!

 

Використані джерела:

  Юрій Рандюк, доцент кафедри інфекційних хвороб та епідеміології БДМУ

Центр здоров’я Дніпровського району міста Києва.

Районний позаштатний інфекціоніст Т.І. Козарева

Районний позаштатний фахівець із імунопрофілактики Н.П. Шершень

 

 

розклад роботи твого лікаря

Подивитися