Вакцинація проти кору, паротиту та краснухи (вакциною КПК)

Вакцинація проти кору – паротиту -краснухи (КПК) - захищає організм дитини від цих трьох, на перший погляд, не смертельних, але дуже підступних захворювань.

Що ж являє собою це щеплення (вакцина КПК), і чого слід і не слід боятися батькам дитини?

Інфекційні хвороби: кір, паротит, краснуха - небезпечні старі знайомі.

Кір є високоінфекційною хворобою – кількість сприйнятливих осіб, які захворіють після контакту із вірусом, перевищує 80%.

Кір - це інфекційне захворювання, основними симптомами якого є характерні плями, що з'являються спочатку на слизовій оболонці рота, після чого поширюються по всьому тілу. Основна небезпека кору полягає у тому, що передається це захворювання дуже швидко: для інфікування не потрібен навіть безпосередній контакт із носієм. Досить, наприклад, побувати у кімнаті, з якої недавно вийшла хвора людина. Крім того, приблизно у третини тих, хто хворіє на кір, спостерігаються різноманітні ускладнення, починаючи від пневмонії і закінчуючи міокардитом та енцефалітом (запаленням головного мозку). Коровий енцефаліт трапляється рідко, проте якщо він розвивається, то пов’язаний з високим рівнем смертності ( приблизно у 15 % випадків призводить до смерті); у 25 % пацієнтів, що вижили, залишаються невиліковні вади. Особливо складно протікає захворювання у маленьких дітей.

У Середні віки кір часто називали «дитячою чумою». Більш того, він дуже небезпечний для вагітних жінок: у цьому випадку зараження загрожує викиднями і серйозними порушеннями у плода.

Краснуха

Краснуха – це системна вірусна інфекція. Типова дитяча хвороба, що спостерігається у дітей віком від 5 до 14 років. Перебіг краснухи трохи нагадує кір або ГРЗ: підвищення температури, червона висипка по всьому тілу, збільшення потиличних лімфовузлів.

У дітей краснуха може бути взагалі не помічена через легкі, непостійні симптоми.

Незважаючи на те, що краснуха перебігає у дітей настільки легко, що залишається непоміченою, у підлітків та дорослих це захворювання може спричинити тяжкі ускладнення: артропатію, розлади з боку ЦНС та синдром вродженої краснухи (СВК). СВК призводить до викиднів, мертвонародженості або множиних вроджених вад плода.

Найбільший ризик вона представляє для дорослих людей і вагітних жінок, у яких немає імунітету до захворювання.

Паротит

Епідемічний паротит – висококонтагіозна генералізована вірусна інфекція, що характеризується болісним опуханням однієї або двох привушних залоз. Епідемічний паротит у народі більш відомий під назвою свинка, так як через ураження слинних залоз хворий має дуже специфічний вигляд.

У даний час від епідемічного паротиту найчастіше страждають не діти, а підлітки та дорослі люди. У старшій віковій групі його прояви та наслідки можуть бути значно тяжчими і навіть летальними. До ускладнень епідемічного паротиту належать орхіт, мастит, менінгіт, енцефаліт та артропатія.

Паротит небезпечний не своїм перебігом, а ускладненнями: запалення статевих залоз (яєчників або яєчок, у залежності від статі дитини) може у майбутньому стати причиною безпліддя.

Нажаль, противірусної терапії проти цих захворювань сьогодні не існує, тому захистом від можливих ускладнень під час таких захворювань є лише вакцинація, тобто щеплення від кору, краснухи, паротиту (КПК).

Вакцинація КПК

Вакцинація КПК передбачає введення дитині багатокомпонентної вакцини, що захищає організм від вірусів трьох інфекційних захворювань - кору, епідемічного паротиту та краснухи.

1. Вакцина проти кору-паротиту-краснухи (КПК) - містить атинойовані (тобто ослаблені віруси кору, паротиту та краснухи,) які втратили здатність до реплікації.

2. Вакцина проти кору-паротиту-краснухи (КПК) стимулює формування імунної відповіді, яка захищає від інфекції в майбутньому та забезпечує пожиттєвий імунітет за допомогою двох доз вакцини.

3. Вакцина проти кору-паротиту-краснухи (КПК) - забезпечує високий рівень індивідуального захисту для усіх.

Якою вакциною щеплюють у закладах охорони здоров’я в Україні?

На сьогодні вакцинація проти кору, краснухи та паротиту в Україні проводиться комбінованою вакциною ПРІОРИКС™ / PRIORIX™ виробництва Глаксо Сміт Кляйн, Біолоджікалз С.А., Бельгія. Профілактичні щеплення проти кору, епідемічного паротиту та краснухи проводяться в кабінетах щеплень закладів охорони здоров’я.

Як і куди вводиться вакцина КПК?

Малюкам вакцини проти кору, краснухи, паротиту вводяться підшкірно в дельтоподібний м'яз плеча. Старшим дітям ін'єкція робиться аналогічним чином в підлопаткову область або плече.

Як переноситься щеплення КПК?

Більшість дітей переносять вакцинацію добре, однак іноді можливі деякі побічні ефекти, які не варто плутати із нормальною поствакцинальною реакцією організму.

Дуже низький ризик побічних реакцій на вакцинацію зовсім не можна порівнювати з ризиком захворювання і його ускладненнями при природньому інфікуванні.

Схема вакцинації КПК:

I щеплення – вакцинація дітей у віці 12 місяців;

II щеплення – у віці 6-ти років.

Діти, що не були вакциновані проти кору, паротиту чи краснухи у попередні роки, мають отримати щеплення у віці до 17 років 11 місяців 29 днів. Дитина має отримати дві дози комбінованої вакцини КПК із дотриманням між ними мінімального інтервалу введення.

Медичні протипоказання до введення вакцини КПК:

Не всім можна безпечно вводити живі вакцини. Особам, у яких порушена чи ослаблена імунна система, не можна вводити живі вакцини (до прикладу, ВІЧ-інфекції, наслідки хіміотерапії).

Шановні батьки !

Пам’ятайте! Відмова від проведення щеплення від кору, паротиту та краснухи своїй дитині означає, фактично, відмову їй у праві стати захищеною від цих інфекцій.

Не позбавляйте свою дитину права бути здоровою!

Бажаємо Вам здоров’я!

Центр здоров’я Дніпровського району міста Києва.

Районний позаштатний фахівець із імунопрофілактики Шершень Н.П.

 

розклад роботи твого лікаря

Подивитися