Боротьба із захворюванням на туберкульоз і його профілактика

Туберкульоз на сьогодні є актуальною медико-соціальною проблемою не тільки в Україні, а й в усьому світі. Згідно світової статистики щороку в усьому світі від туберкульозу гине 2 млн осіб.

За оцінками ВООЗ, в період між 2000 і 2020 роками, майже один мільярд людей буде інфіковано, 200 мільйонів захворіє та 35 мільйонів загине від туберкульозу, якщо контроль за епідемією не буде посилено.

Ситуація з туберкульозом в Україні дуже складна. Починаючи з 1995 р. зареєстрована епідемія туберкульозу, вона невпинно прогресує та набуває загрозливих масштабів.

Щороку від цієї хвороби помирає 10 - 11 тис. хворих на туберкульоз. Статистика свідчить про те, що в Україні щоденно реєструється 82 нових хворих на туберкульоз, а 30 хворих помирає.

Профілактика туберкульозу займає важливе місце в комплексі заходів, які направлені на боротьбу з туберкульозом.

Виходячи з характеру епідемічного процесу, профілактика туберкульозу здійснюється за такими основними напрямками:

1. Профілактичні заходи серед усього населення - соціальна профілактика, санітарна профілактика, специфічна профілактика (вакцинація й ревакцинація БЦЖ), хіміопрофілактика.

2. Профілактичні заходи серед груп ризику щодо туберкульозу (диспансеризація хворих і контактних осіб, хіміопрофілактика, оздоровлення).

3. Профілактичні заходи в осередках туберкульозної інфекції (санація осередку, дезінфекція, ізоляція хворих із бактеріовиділенням, хіміопрофілактика).

Усі зазначені профілактичні заходи взаємопов'язані й повинні здійснюватися з урахуванням поширеності туберкульозної інфекції.

До профілактичних заходів слід віднести й своєчасне виявлення хворих на туберкульоз: чим раніше виявлено хворого, тим більша ймовірність, що він інфікує меншу кількість здорових осіб.

Варто знати основні клінічні ознаки, які можуть вказувати на туберкульоз:

* кашель тривалістю більше 2 тижнів;

* «немотивована» лихоманка;

* задишка;

* біль в грудній клітині;

* поганий апетит;

* постійне загальне нездужання;

* безпричинне зниження ваги;

* підвищена пітливість, особливо вночі;

* кровохаркання. При наявності таких симптомів необхідно негайно звернутися до лікаря!

При ранньому виявленні захворювання і правильному лікуванні туберкульоз виліковний!

Районний позаштатний інфекціоніст А.П. Мітлошук УОЗ Дніпровського району

Центр здоров’я Дніпровського району міста Києва.

 

 

розклад роботи твого лікаря

Подивитися